2020 Bayview Mackinac Race
Overall Finishes - All Divisions

Official Results as of 04:26pm
Division I - Cove Island
    Sail Boat Owner / Skipper Design   Finish Time Elapsed Time Corrected Class Div.
USA 88528 Heartbreaker Robert Hughes Botin TP 52 Sunday - 17:45:56 27:55:56 33:53:24 Class A - Racing 1
USA 70 Evolution    Saxton Santa Cruz 70 Sunday - 20:23:19 30:33:19 34:05:58 Class A - Racing 2
USA 323 Ohana Tor Hough Santa Cruz 70 Sunday - 20:17:32 30:27:32 34:07:45 Class A - Racing 3
USA 52329 Mockingbird Chris Duhon Reichel/Pugh TP 52 Sunday - 18:55:23 29:05:23 34:25:50 Class A - Racing 4
USA 25168 Stripes Bill Martin Santa Cruz 70 Sunday - 21:13:46 31:23:46 34:55:52 Class A - Racing 5
USA 52774 Amante 2 Greg Velez Farr 49 Sunday - 23:18:05 33:38:05 35:24:01 Class B - Racing 6
USA 25668 Mostly Harmless Wick Smith Beneteau First 42 TM Monday - 08:18:57 42:48:57 35:43:47 Class C - Racing 7
USA 5202 Callisto Jim Murray Judel/Vrolijk PAC 52 Sunday - 19:17:50 29:27:50 35:53:23 Class A - Racing 8
USA 430 Carrera Rod Spearin Nelson/Marek 43 Monday - 03:11:37 37:31:37 35:59:45 Class B - Racing 9
USA 15004 Fast Tango Tim Prophit NA 40 Monday - 08:51:21 43:21:21 36:20:11 Class C - Racing 10
USA 61219 Loki Robert Christoph J/121 Monday - 02:15:36 37:05:36 36:30:52 Class D - Racing 11
USA 42763 Major Detail William Vogan J/35 Monday - 07:57:51 42:57:51 36:44:03 Class E - Racing 12
USA 43828 Falcon Bayer/Bayer J/35 Monday - 08:06:25 43:06:25 36:46:12 Class E - Racing 13
USA 60611 nosurprise Scott Sellers J/111 Monday - 04:44:34 39:34:34 36:49:46 Class D - Racing 14
USA 9449 Sapphire S. Emery Scheibert Beneteau First 40.7 Monday - 07:58:52 42:28:52 37:26:34 Class C - Racing 15
USA 51092 Madcap John Hoskins Santa Cruz 52 Monday - 01:31:01 35:51:01 37:48:53 Class B - Racing 16
USA 19145 Synchronicity Chris Mallett J/109 Monday - 09:08:17 44:08:17 37:56:43 Class E - Racing 17
USA 25900 Sleeping Tiger John Harvey J/120 Monday - 06:27:42 41:17:42 38:02:27 Class D - Racing 18
KA 3928 Margaret Rintoul IV Amien Carter Frers 50 Monday - 05:57:42 40:17:42 38:06:10 Class B - Racing 19
USA 40025 Solution    Bill Francis Farr 40 OD MH Monday - 03:40:31 38:00:31 38:06:54 Class B - Racing 20
USA 2001 Damn Yankee Ted Johnson Farr 47 Monday - 02:44:32 37:04:32 38:09:29 Class B - Racing 21
USA 52791 Gauntlet Guy Hiestand Nelson/Marek 52 Monday - 01:11:20 35:31:20 38:15:52 Class B - Racing 22
USA 35427 Epic Ray Adams Beneteau First 42s7 Monday - 08:31:12 43:01:12 38:17:00 Class C - Racing 23
USA 61232 Elevation Timothy John McGuire J/112e Monday - 07:55:40 42:45:40 38:17:17 Class D - Racing 24
USA 51405 Bad Habits Mark Hanke Beneteau First 40.7 Monday - 08:17:34 42:47:34 38:23:37 Class C - Racing 25
USA 92 Capers Don Hudak J/111 Monday - 06:32:33 41:22:33 38:28:16 Class D - Racing 26
USA 100 Variance Carl E Hanssen J/111 Monday - 06:29:46 41:19:46 38:36:50 Class D - Racing 27
USA 25328 Hot Ticket    Michael Kirkman J/120 Monday - 07:58:03 42:48:03 39:25:41 Class D - Racing 28
USA 52901 Blitzkrieg Matthew Schaedler J/122 Monday - 08:02:01 42:52:01 39:34:29 Class D - Racing 29
USA 29 Gryphon Sam Powers J/105 Monday - 11:37:15 46:37:15 39:40:10 Class E - Racing 30
USA 50793 Proof Michael Fozo J/120 Monday - 08:22:18 43:12:18 39:48:01 Class D - Racing 31
USA 26226 Pendragon Gregory Thomas / John Trost Contessa 43 Monday - 11:39:55 46:09:55 39:49:36 Class C - Racing 32
USA 15044 Velero VII John S. Barbour, Jr. NA 40 Monday - 12:56:33 47:26:33 39:51:40 Class C - Racing 33
USA 143 Manitou John C. Burke Beneteau First 36.7 Monday - 12:02:27 47:02:27 40:18:33 Class E - Racing 34
USA 60367 As You Wish Dave Simon Beneteau First 36.7 Monday - 12:09:28 47:09:28 40:24:34 Class E - Racing 35
USA 251 Phoenix Matthew Vallus J/109 Monday - 12:06:34 47:06:34 40:33:40 Class E - Racing 36
USA 61367 Gail Force Robert Duker Beneteau First 36.7 Monday - 12:26:28 47:26:28 40:39:08 Class E - Racing 37
USA 617 Pterodactyl Symonds J/105 Monday - 13:22:50 48:22:50 41:04:47 Class E - Racing 38
USA 25497 Kairos Stephen Polk J/120 Monday - 10:39:05 45:29:05 41:54:01 Class D - Racing 39
USA 25475 Bahari Gabe Day Beneteau First 40.7 Monday - 12:50:00 47:20:00 42:01:55 Class C - Racing 40
USA 444 Phantom Cynthia Best J/105 Monday - 14:33:00 49:33:00 42:04:22 Class E - Racing 41
USA 15019 Leading Edge Mark Bevins NA 40 Monday - 15:53:48 50:23:48 42:22:24 Class C - Racing 42
USA 32668 Warrior George Thomson C&C 41 Monday - 15:48:19 50:18:19 43:02:28 Class C - Racing 43
USA 25633 Titan Aitken & Schultes C&C 41 Monday - 16:08:23 50:38:23 43:04:26 Class C - Racing 44
USA 69311 Griffin Jim Watts J/35 Monday - 17:04:09 52:04:09 43:58:20 Class E - Racing 45
USA 43881 Mystic 3 Fred Wilhelm Dobroth 41 Monday - 15:06:59 49:26:59 45:33:46 Class B - Racing 46
 
Division II - Shore Course
    Sail Boat Owner / Skipper Design   Finish Time Elapsed Time Corrected Class Div.
USA 25434 Comfortably Numb    Mark Miller Beneteau First 42 TM SD Monday - 12:38:35 47:58:35 39:06:02 Class F - Cruising 1
USA 15370 Eliminator Paul Van Tol C&C 35 MKII Monday - 14:15:47 49:55:47 39:53:37 Class J - Racing 2
USA 10380 Siochail Brian Geraghty C&C 35 MKI Monday - 15:27:05 51:07:05 40:19:55 Class J - Racing 3
USA 405 White Water Dragon Tom White Beneteau First 40.7 SD Monday - 11:41:11 47:01:11 40:23:23 Class F - Cruising 4
USA 60163 Puffin Geoff Paine Sabre 386 Monday - 13:37:15 48:57:15 41:07:17 Class F - Cruising 5
USA 5119 Wind Toy IV Robert Bunn Morgan 42-2 TM Monday - 16:03:18 51:13:18 41:47:48 Class I - Racing 6
USA 23756 Shape Cameron Benedict Santana 35 Monday - 16:31:19 51:41:19 42:01:22 Class I - Racing 7
USA 1010 Maeve Joseph Kar Catalina 42 MKII Monday - 20:47:46 56:07:46 42:39:30 Class F - Cruising 8
USA 34852 Color Me Gone David Hearsch Mirage 30 SX Monday - 17:34:08 52:44:08 42:39:47 Class I - Racing 9
USA 11166 Shamrock David R. Keys C&C 35 MKI Monday - 18:40:28 54:20:28 42:55:46 Class J - Racing 10
USA 25664 Pirate Com. Jeff Henderson Moorings 405 Monday - 20:19:20 55:39:20 43:54:44 Class F - Cruising 11
USA 25637 Carol J Thomas Jessup Hunter 49 Monday - 17:54:19 53:14:19 44:11:16 Class F - Cruising 12
USA 5224 Courage Spencer Channell Morgan 35 Tuesday - 00:07:32 59:47:32 44:43:28 Class J - Racing 13
USA 5201 Windhover Douglas Lowe Swede 41 Monday - 20:53:14 56:13:14 44:51:50 Class F - Cruising 14
USA 25627 Hibernia gregory d degrazia Beneteau 40 Monday - 21:45:21 57:05:21 45:43:42 Class F - Cruising 15
USA 595 Merak Adnan Medic Hunter Legend 37 Monday - 20:09:09 55:19:09 45:51:34 Class I - Racing 16
USA 278 Trav'ler    Jeremy Thompson Grampian 30 Tuesday - 05:36:53 65:06:53 46:02:09 Class G - Cruising 17
USA 5249 Just Chill David Greene C&C 39 Monday - 20:52:10 56:02:10 46:17:08 Class I - Racing 18
USA 205 Ferengi Frank Furest Tartan 34C Tuesday - 03:32:09 63:02:09 46:53:55 Class G - Cruising 19
USA 140 Avatar Lease Schock Tartan 10 Monday - 20:53:33 56:43:33 47:04:56 Class H - Doublehanded Racing 20
USA 52710 Spageeto Byte Steve Straub Hunter 33-2 SD Tuesday - 07:18:46 66:58:46 47:41:21 Class J - Racing 21
USA 33958 Voyager Roy Lamphier S2 9.1 Tuesday - 01:31:25 61:01:25 47:57:52 Class G - Cruising 22
USA 25825 Pop'Aye Michael J. Popenas X-412 Monday - 19:59:08 55:49:08 48:20:20 Class H - Doublehanded Racing 23
USA 56 Jamjam James P. Morphew Morgan 27 Tuesday - 06:11:54 65:51:54 48:48:21 Class J - Racing 24
USA 502 Glory Robert Wood Nonsuch 30 Tuesday - 07:37:23 67:07:23 48:55:57 Class G - Cruising 25
USA 3839 Stargazer Dr. Marc Rosenthal Beneteau First 38s5 Tuesday - 01:57:15 61:17:15 50:48:26 Class F - Cruising 26
USA 60693 Serendipity Patrick Greller Jeanneau Sun Odyssey 41 DS SD Tuesday - 06:21:12 65:41:12 51:29:54 Class F - Cruising 27
USA 73075 Redbeard Michael Workings Ericson 38-200 Tuesday - 07:10:46 66:40:46 53:04:36 Class G - Cruising 28
USA 15979 Inconseavable Gordon Watson Tartan 30 Tuesday - 23:40:21 83:10:21 61:12:53 Class G - Cruising 29
 
Division III - Cove Island Multihull
    Sail Boat Owner / Skipper Design   Finish Time Elapsed Time Corrected Class Div.
E 5 Adagio Matt Scharl Gougeon 35 Trimaran Monday - 00:52:29 34:52:29 39:24:30 Class K - Multihull Racing 1
USA 22824 Alacrity Brian Thorpe Newick Native 38 Monday - 08:02:43 42:02:43 39:39:55 Class K - Multihull Racing 2
 
Division IV - Shore Course - Sport Boat
    Sail Boat Owner / Skipper Design   Finish Time Elapsed Time Corrected Class Div.
USA 23 Jerome Fred & Ward Detwiler Melges IC37 Monday - 03:56:19 38:36:19 39:50:26 Class L - Racing 1
USA 35009 Chico 2 Jim Weyand 1D 35 Turbo Monday - 08:05:30 42:45:30 40:44:55 Class L - Racing 2
USA 28 Legacy Jim Sorbie J/88 Monday - 13:37:15 48:17:15 40:56:52 Class L - Racing 3
USA 25622 Viper Roger Pollack Flying Tiger 10M Monday - 12:41:04 47:21:04 44:41:58 Class L - Racing 4
 
 
PP Protest Pending   ** Adjusted for any penalties


Current Protest Report

Protest
No.
Protesting Protested Rule Broken / Description Hearing
Time
Status Resolution

1 Madcap - USA 51092 vs mc2 - USA 45777
Contact at the Start Mon 8:00pm Closed MC2 is DSQ; It would be filing #2 from mc2 “against” PC request to reopen (I think that is how you have it). The hearing schedule is 1900 EDT on 7/23. The result is the request to reopen is denied and the matter is completed.



<<< Previous Page...




Top



  Copyright © 1995-2020 Interactive Creations